Glavni program – predstava “Legenda”

11. SEPTEMBAR, Petrovaradinska tvrđava, 21 sat. NAPOMENA (ograničen broj publike)

Miroslav Krleža
“LEGENDA”
Redatelj: Ivan Planinić

Autori adaptacije teksta: Ivan Planinić i Dubravko Mihanović
Dramaturg: Dubravko Mihanović
Scenograf i autor videa: Ivan Lušičić Liik
Kostimografkinja: Marita Ćopo
Suradnik za glazbu: Nikša Marinović
Suradnica za scenski pokret: Maja Marjančić
Oblikovatelj svjetla: Zdravko Stolnik

Likovi:
ISUS Nikola Baće
MARIJA Nataša Janjić Medančić
SJENA Franjo Dijak
JUDA Domagoj Janković
LAZAR Sven Medvešek
MARTA Tara Rosandić
GALILEJKA Antonija Stanišić Šperanda
BETANIJKA Ana Kvrgić
JERUZALEMKA Ivana Bolanča
IVAN Ivan Grčić
SIMON Filip Šovagović

Inspicijentica: Snježana Majdak
Šaptačica na probama: Andrea Glad

Legenda je 1914. godine bila prvi objavljeni dramski tekst Miroslava Krleže, a tridesetih godina 20. veka objavljena je nova, značajno prerađena verzija drame. Predstava je premijerno izvedena tek krajem sedamdesetih godina pod scenskom vizijom jednog od najznačajnijih reditelja ovih prostora Slobodana Unkovskog, a svoje prvo izvođenje u Hrvatskoj čekala je donedavno. Georgij Paro ju je 2015. postavio u scensko čitanje na Festivalu „Miroslav Krleža“. Razlog(e) za tako mali broj inscenacija Legende verovatno treba tražiti u njenim scenskim zahtevima, ali i u činjenici da je reč o ekspresionističkom pozorištu ideja, sinestezijskih tendencija, slika, atmosfere. Stoga se čini manje prikladnim zamisliti je u pozorišnoj sali, nego tražiti za nju konkretan prizor van pozorišne kutije. Upravo u tom smislu Tunel Grič deluje kao kreativno mesto za izvođenje ove Krležine drame, za oživljavanje njene sugestivne atmosfere i uspostavljanje dijaloga između prostora i svih komponenti žive pozorišne predstave: glumačkog, scenografskog i kostimografskog pristupa, osvetljenja, muzike i zvučni kulise, pokreta… Istovremeno, Tunel svojom topografijom i „utisnutošću u grad“ doprinosi slojevitosti značenja upisanih u Krležin predložak, jer su ranohrišćanske katakombe asocijacija koja se nameće sama po sebi, spremna da se stopi sa likovima Isusa, Marije, Sjene, Jude…

 

Iz kritika:

U tunelu ispod Griča igra nova „Gavelina“ predstava, čiji poprečni krak vodi do kuće u Radićevoj u kojoj je Krleža proveo rano detinjstvo. (…)
Mogu da zamislim mladog Krležu kome se dopala i ova predstava.“
(Tomislav Čadež, Jutanji list)

„Odlična Krležina Legenda, koju možete pogledati u zagrebačkom tunelu Grič, dokaz je da su sazreli pozorišni umetnici koji ne misle da je svaka Krležina reč sveto pismo, ali se istovremeno s punim poštovanjem odnose prema njegovom tekstu, prema motivima ispisanim u tekst, ali i onima koji su u njemu duboko skriveni.(…) Planinić i Mihanović nude moćnog, modernog i uzbudljivog Krležu (…) saželi su priču u sat vremena igre u kojoj publika prati glumce na tri izvedbene stanice u tunelu, a fascinantan je i način na koji su zapravo razotkrili samog autora.(…) Tunel Grič je postao ranohrišćanska katakomba i katedrala sa obeleženim putem krsta, što je savršeno uradio Ivan Lušičić Liik, scenograf i dizajner svetla, dok nam je kompozitor Nikša Marinović svojom muzikom na ivici hipnoze pokazao kako je ovaj prostor u srcu grada akustičan.“ (Bojana Radović, Večernji list)

„Skepticizam je svet kao i ekstaza, demonstrira Krleža, pa tako njegov Isus i Sjena nisu par progonjenih i progonitelja, već par najboljih prijatelja. (… ) Ozbiljnost sa kojom je Dijak napravio svoju ulogu, kao i nežnosti koju kanališe Baće, stvaraju svečani ton koji nosi predstavu.(…) Planinićeva Legenda, kao zahtevni žanrovski hibrid eseja i dramske pesme, postaje novi medij igranja Krleže na našim prostorima, kao jedna od najuspešnijih predstava aktuelnih repertoara.“ (Nataša Govedić, Novi list)

 

Predstava “LEGENDA” odigraće se 11. septembra, u 21.00 čas u hodnicima Petrovaradinske tvrđave. Kreće se od prve kapije na stepeništu, zatim se nastavlja u hodnicima i završava se na platou kod sata. 

Slikovit prikaz mesta odakle kreće predstava.