Collaborating artists are Daniel Arsham, Pharrell Williams, David Campbell, Chris Stamp, Aaron Copp, dancers, Albert Drake, Laura Gutierrez, James Koroni, Callie Lyons, James McGinn, Szabi Pataki, Sara Procopio, Betti Rollo.
Co-producers The Dallas Symphony Orchestra, SOLUNA International Music & Arts Festival, co-commissioners: BAM | Brooklyn Academy of Music, Krannert Center for the Performing Arts, Center for the Art of Performance at UCLA, presentation supporters: La Biennale de la Danse de Lyon, Brisbane Festival (Australia).
Током претходних седам дана, изведено je 10 представа из Канаде, Америке, Енглеске, Индије, Румуније, Македоније и наше земље. Њихове уметничке домете оцењивао је трочлани жири врсних стручњакa у области драматургије и театра у саставу: проф. др Зоран Ђерић, театролог, председник жирија (Србија), проф. др Христо Петрески, позоришни критичар (Македонија) и Горан Ибрајтер, драматург (Србија).
Награда за најуспешнији експеримент, односно представу у целини, једногласно је додељена остварењу ШЕКСПИР, СОНЕТ 66, Мађарског државног позоришта „Чики Гергељ“ (Румунија). Награда се састоји од плакете и новчаног износа у вредности од хиљаду и пет стотина еура.
Полазећи од сонетне форме, вештим редитељским и кореографским поступцима, представа ШЕКСПИР, СОНЕТ 66 се развија у комплексну, богату значењима, драмску целину. Јасан концепт и свој непосредан сценски израз проналази кроз поигравање са универзалним симболима, стављајући их у савремени контекст.
Награда за најоригиналније истраживање једног од сегмената позоришног језика, такође једногласно, додељена је представи ОТЕЛО, Турског театра из Скопља (Македонија). Награда се састоји од плакете.
– Представа ОТЕЛО на иновативан начин претаче једно класично дело у позоришни експеримент. Најважнији сегмент представе је коришћење воде, која се тако уздиже од успелог сценографског решења до вишеструке симболике, ефектног редитељског поступка, појачава глумачку експресивност и успоставља комуникацију са гледалиштем – сматра жири ИНФАНТ-а.
Jедногласном одлуком жирија, награда за изузетну експресивност на граничном подручју између позоришта и осталих уметности или стваралаштва у најширем смислу, додељена је представи ПРАВИЛА ИГРЕ, Џона Бокаера (САД). Награда се састоји од плакете.
Ова представа, навео је жири у свом образложењу, сажима савремени плесни и драмски израз, као кохерентну целину са метафизичким, филозофским набојем и специфичном анимацијом реквизитима и сценографијом. У највећем свом делу, она призива најуспешнија остварења овог позоришног жанра.
Поред наведених представа, жири је указао на још два остварења која одликује иновативан сценски потенцијал: ФАМА О БИЦИКЛИСТИМА, Новосадског позоришта и IMAGO SONUS, Позоришног удружења „Летњи биоскоп“ (Србија).
]]>
Dragi prijatelji, saradnici i ljubitelji scenske umetnosti,
U eri masovne hiperprodukcije i konzumerizma sajt specifik i ulični teatar su značajniji i aktuelniji više nego ikad kao vidovi socijalnog aktivizma i interakcije sa publikom van ustaljenih kulturnih obrazaca.
Već 27 godina Arma teatar stvara na polju fizičkog pozorišta otkrivajući bogatstvo izraza kroz cirkus, ples, performans i ritual. Celokupno svoje delovanje i energiju usmerili su na iskazivanje svojih ideja i stavova kroz formu scenskog nastupa u javnim prostorima.
Pozivamo Vas da nam se pridružite i otvorite svoje umove za otkrivanje ovog fantastičnog univerzuma, univerzuma sajt specific teatra. Mi smo javnost, javni prostor je naš, grad je pozornica svih nas. Mi možemo da menjamo stvari postavši aktivni građani. Građani kokreatori umetnici!
Амбасадорка Индије у Београду, Нариндер Чаухан, посетила је Културни центар Новог Сада у уторак, 27. јуна 2017. године.
Њену екселенцију, која борави у Новом Саду поводом изведбе позоришне трупе Kriyative Theatre Trust са перформером Кристијаном Ал Дроубијем, на представи „Тамо где сенка нестаје“ у оквиру 44. Интернационалног фестивала алтернативног и новог театра, примила је Сунчица Марковић, заменица директора Културног центра Новог Сада.
Интернационални фестивал алтернативног и новог театра – ИНФАНТ, 44. по реду у организацији Културног центра Новог Сада, вечерас је свечано отворен пред широким аудиторијумом у Српском народном позоришту на сцени Пера Добриновић.
У наставку вечери, публика је уживала у изведби уметничког кореографског остварења Џејмса Вилтона (Енглеска) „Последњи човек” који им је нудио да у себи пронађу опасност, крхкост егзистенције и жељу за преживљавањем уткану у плесни покрет уметника који прати звуке алтернативног прогресив метала групе Tool.
Од данашњег дана, посетиоци фестивала, имаће и могућност да погледају и изложбу фотографија ретроспективе продукције Театра Мимарт „Мимарт 33“ и отворе видик за магични свет који једно од првих алтернативних позоришта у региону континуирано ствара већ 33 године.
На другој конференцији за новинаре поводом почетка 44. интернационалног фестивала алтернативног и новог театра „ИНФАНТ“ извршни продуцент Симон Грабовац детаљније је представио програм свечаног отварања и овогодишње чланове жирија.
Уметнички директор и оснивач Театра Пројекат Објективна Драма – ПОД театар Татјана Пајовић ће отворити овогодишњи „ИНФАНТ“ у недељу 25. јуна у 20 часова на сцени „Пера Добриновић“ СНП-а. Грабовац је подсетио да ће након свечаног отварања публика имати прилику да види представу „Последњи човек“ кореографа Џејмса Вилтона из Енглеске. Такође је истакао да овогодишњи жири чине Зоран Ђерић, Горан Ибрајтер и Христо Петрески, врсни стручњаци и ауторитети у области драматургије и театра.
На конференцији се обратио и редитељ Стеван Бодрожа и истакао да му је драго што су позвани на фестивал са тако дугом и раскошном традицијом и да верује да ће њихово учешће проћи успешно.
Бодрожа је, у наставку, сажето приказао идеју свог омнибус пројекта Трамвај звани самоћа у сарадњи са проф. Бошком Милином са катедре за драматургију Факултета драмских уметности у Београду. Овај својеврстан пројекат преименован је као Линија звана самоћа, како би се амбијентално прилагодио Новом Саду који нема трамваје као једно од средстава градског превоза.
-Трамвај, као и подземни пролази, железничке станице, лифтови, клупе у парку су такозвани „no spaces“, или их бар тако зову у модерној теорији уметности, места која не припадају никоме и зато су фантастично платно за пројекцију свачијег унутрашњег садржаја. Управо зато ми је трамвај толико инспиративан. Он је збиља у овој представи главни лик, место у ком се као у неком храму или пророчишту унутрашњи садржаји људи ‘изливају’ у стварност и мешају, место бола и катарзе, суочења са собом и потенцијалног превазилажења себе. Зато се представа и зове Трамвај звани самоћа, у јавним превозима увек смо на неки чудан начин сами, уроњени у сопствене мисли што отвара простор за самопреиспитивање – закључио је Бодрожа.
Продаја улазница је почела, те их сви заинтересовани могу по цени од 500 динара (студенти и пензионери по цени од 300 динара) купити сваког дана од 11 до 13 часова на билетарници Културног центра, или сат времена пре почетка представе на месту одржавања.
Недеља, 25. јун – субота, 1. јул, 11.00 – 19.00, Културни центар Новог Сада
Пријаве на телефон 021/423-770
или Е-поштом на адресу: [email protected]
Улични театар – глумац, плесач или циркуски уметник, који је одлучио да изводи на улици, мора бити способан да одговори у датом тренутку на било коју врсту подстицаја из своје околине, мора да подигне ниво својих вештина импровизације и осећаја за време, а такође мора да буде способан и да развије активни дијалог, неми или вербални, са својом публиком. Јавни простор припада јавности, те извођач мора да јој се докаже! Радионица обухвата студијски рад, вежбе загревања и физичког театра, развијајући вештину личног и групног слушања, искуства ситуација и интервенција у јавним просторима и на улици, са освртом на преиспитивање физичког, културног и људског окружења.
Театар на датој локацији (site specific) је театар створен на датом месту – рушећи уређеност позорнице за глумце и аудиторијума за публику. Простор театра на датој локацији може да варира од историјских грађевина, посебних архитектонских објеката, преко отворене природе, идустријских хангара, уметничких галерија, позоришних зграда, до било ког градског јавног простора, улице, стана,… одабрани простор има велики значај у креативном процесу, где преиспитујемо односе на релацији глумац-простор-публика: позоришни комад је инспирисан архитектонским карактером простора, његовом историјом, јединственом причом, итд. Учесници ће искусити разне вежбе које истражују промене које се одигравају у личној и колективној игри, уче како да претворе простор у инспиративно место и како да интегришу позоришне ликове и приче у овај процес.
44. Интернационални фестивал алтернативног и новог театра „ИНФАНТ“, који организује новосадски Културни центар, биће одржан од 25. јуна до 1. јула у Српском народном позоришту, Новосадском позоришту и Културном центру Новог Сада. На конференцији за новинаре, програм фестивала представио је селектор и извршни продуцент Симон Грабовац, док је један од пропратних програма представила Нела Антоновић из Театра Мимарт.
Ове године можемо да се похвалимо да ће наша публика имати прилику да погледа 10 врло квалитетних представа из Енглеске, Румуније, Индије, Србије, Канаде, Македоније и Америке у току седам фестивалских дана – рекао је Грабовац.
Према речима извршног продуцента фестивала, овогодишњи „ИНФАНТ“ добио је финансијску подршку од Града Новог Сада, Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и Министарства културе и информисања Републике Србије.
Изложба фотографија на важном фестивалу „ИНФАНТ“ који покреће иновативно и алтернативно становиште у позоришту, уско је повезана са радом Мимарта који је велики број пута учествовао у оквиру фестивала са представама, перформансима, на дебатама и конференцијама – истакла је Антоновић.
Интернационални фестивал алтернативног и новог театра је међународни позоришни фестивал, који се развио из фестивала „Мало позорје“, и представља спој несвакидашње позоришне интерпретације, некласичног приступа глумачком изражавању и модерном језику театра. „ИНФАНТ“ је креиран са великом жељом да отвори нови простор за размену културних вредности са светом и да обезбеди адекватан контекст за креативну енергију младих стваралаца.
Више информација можете наћи на званичном сајту www.infant.rs/infant17 и фејсбук страници www.facebook.com/infant.festival